Výpočet, kalkulačka mzdy na DPČ, DPP

Publikováno: 16.4.2021
Shutterstock - Havarijní pojištění Zdroj: Shutterstock - Havarijní pojištění

Se začátkem roku se zrušila superhrubá mzda a mzdy se tak pro rok 2021 trochu zvedly. O kolik si tak zaměstnanci polepšili, to prozradí například mzdová kalkulačka. Samozřejmě se jedná o zaměstnání, které je řádně podloženou pracovní smlouvou a vydaným platebním tarifem. Nicméně jak je to s ostatními dohody, které se běžně uzavírají? I zde to vypadá velmi příznivě a ani v tomto případě vás kalkulačka čisté mzdy nezklame. Snadno se můžete zaměřit na výpočet čisté mzdy v obou dvou nejznámějších pracovních dohodách.

DPČ - dohoda o pracovní činnosti. Tu můžete uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekročí v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, což je 20 hodin týdně. 3 500,- je strop, kdy se nemusí odvádět sociální a zdravotní položky. Pokud ale chcete mít naprostou jistotu, tak je lepší použít pro výpočet čisté mzdy DPČ mzdovou kalkulačku. Odvodu daně z příjmu se v tomto případě nevyhnete a činí 15 % z hrubé mzdy.

DPP - dohoda o provedení práce. Lze ji uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, ale pro každého z nich můžete odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Jak bude vypadat výpočet čisté mzdy DPP, pokud mzda nepřesáhne 10 000,- Kč? Velmi jednoduše, z tohoto výdělku se totiž neplatí zdravotní a ani sociální pojištění a odvádí se pouze daň z příjmů a i v tomto případě je několik možností.

Proč uzavírat dohody DPP a DPČ?

·         Je to výhodná dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

·         Tímto způsobem se rychle řeší přivýdělek, různé brigády nebo i zkrácené úvazky.

·         Svým způsobem jsou velmi pružné, snadné a rychlé.

·         Rovněž není složité zde podat výpověď.

·         Zaměstnanec zase pro změnu ocení úlevy na odvodech.

Kalkulačka mzdy DPČ a DPP pomáhá velmi snadno s výpočtem čistého příjmu z těchto dohod. Její použití je snadné a výpočty jsou velmi přesné. Výhodou je, že v tomto případě si každý může spočítat, o kolik si přilepší a není potřeba, aby znal všechny potřebné účetní definice.