Výpočet hodinové mzdy

Publikováno: 16.4.2021
Bezúplatná plnění - výpočet čisté mzdy Zdroj: Bezúplatná plnění - výpočet čisté mzdy

Zaměstnanci dostávají odměnu za svoji vykonanou práci a je celkem logické, že ne všechny profese budou mít stejnou mzdu. Nicméně mzda je složena ze dvou složek a to je základní tarif a pohyblivá složka, což je odměna za podaný výkon. Je dokonce i přípustné určit nižší základní tarif, než je dovolená zaručená mzda. Není to nijak divné, protože do minimální mzdy se započítává vše a pokud to dosáhne uvedené výše, tak je to v pořádku, v opačném případě je nutné rozdíl zaměstnanci doplatit. Výpočet hodinové mzdy je opět zajímavější oproti loňskému roku, jelikož vzrostla o 3,2 Kč, na 90,50 Kč, při odpracovaných 40 hodinách týdně. Kdo má nízké příjmy, poté je tento výpočet čisté hodinové mzdy zaručeným příjmem, který získá od svého zaměstnavatele. 

Na koho se vztahuje minimální mzda?

·         Na všechny zaměstnance, kteří uzavřeli hlavní pracovní poměr.

·         Na všechny, kteří uzavřeli se svým zaměstnavatelem nějakou pracovní dohodu. V tomto případě se jedná o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, vše se řídí podle smlouvy.

Minimální mzda je jistou zárukou, že nebude ohrožena životní úroveň jedince. Hodinová mzda 2021 je opětovně vyšší, což v konečné fázi je pro každého velmi příjemné. Základní sazba minimální mzdy je pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin, 15 200,- Kč, což je v přepočtu již zmíněných 90,50 Kč/hod.  

Mzda a délka pracovní doby

Výši minimální mzdy nařídila vláda a pracovala s klasickou 40 hodinovou pracovní dobou. Samozřejmě zákoník práce umožňuje stanovit i jinou pracovní dobu. Zvláště pokud zaměstnanci pracují v podzemí nebo nepřetržitém či třísměnném nebo dvousměnném pracovním režimu. Není třeba se obávat o snížení mzdy, protože odpracované hodiny nebudou odpovídat realitě. Ve všech těchto případech se minimální mzda za hodinu zvýší.  Samozřejmě se pracuje se stanovenou minimální mzdou, tudíž je navýšena úměrně částka za odpracovanou hodinu, která odpovídá všem parametrům.