Daňová sleva na poplatníka v roce 2022

Publikováno: 9.11.2021
Shutterstock - Kalkulačka Zdroj: Shutterstock - Kalkulačka

Je to skutečně velmi dlouho, kdy naposledy došlo k navýšení daňové slevy na poplatníka. V kuloárech se dokonce hovořilo nahlas o tom, že podobná daňová úleva bude úplně zrušena. Na podobný krok však nedošlo. Právě naopak, sleva se pro rok 2022 opět navyšuje a podobný růst přijde i v dalších letech. Na původní částku 24 840 Kč, která platila celé roky, už můžete zapomenout. Navýšení o tři tisíce na 30 840 Kč jistě potěší nejen OSVČ, ale i zaměstnance nebo pracující studenty. Podobná sleva je základní a podmínkou k jejímu využití je jen to, abyste byli poplatníkem daně z příjmů.

Změny podpoří osoby s nižšími příjmy

Zákon o daních z příjmů, jenž nabyl účinnosti v únoru 2021, počítá s různými změnami, které potěší nejen nízkopříjmové skupiny. Ruší se totiž superhrubá mzda, zavádí se tzv. stravovací paušál, ale v neposlední řadě se také navyšuje základní sleva na dani na poplatníka. Ta činí nově 27 840 Kč a pro rok 2022 naroste o další tři tisícovky, tedy na 30 840 Kč. Protože i v programovém prohlášení nově sestavované vlády Petra Fialy se mluví o pravidelných valorizacích této částky, lze růst předpokládat i do dalších let. Daňová sleva na poplatníka v roce 2022 potěší zaměstnance i OSVČ s nižším výdělkem, ale i pracující seniory.

Jakými způsoby uplatnit daňovou slevu?

V případě OSVČ se uplatňuj tato sleva v daňovém přiznání. Zaměstnanci mohou využít jinou cestu, a sice podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Slevu na dani lze uplatnit ročně, ale také měsíčně, kdy se započítá poměrná část z roční hodnoty (tedy např. 2320 Kč). Jde o základní daňovou slevu, kterou může uplatnit prakticky každý. Další daňové slevy, například na manželku, dítě, studenta apod. lze uplatnit hned záhy. Nabízí se například i tzv. školkovné, tedy sleva za umístění dítěte.