Paušální daň pro OSVČ 2022: Chystá se další zvýšení

Publikováno: 24.11.2021
Příspěvky odborovým organizacím - výpočet čisté mzdy Zdroj: Příspěvky odborovým organizacím - výpočet čisté mzdy

Jedno z velkých témat roku 2021. Ve snaze ušetřit živnostníkům jejich administrativu ministerstvo financí přichází s jednou revoluční novinkou, kterou je paušální daň. Nikdo tak už nemusí řešit zdravotní nebo sociální odvody a složité výpočty. Uhradí se jedna částka, která v sobě zahrnuje všechny poplatky a odvody pro osoby samostatně výdělečně činné s příjmem do 1 milionu korun. K paušální dani se museli živnostníci přihlásit, je však pravdou, že nabídka oslovila jen skutečné minimum z nich. V lednu 2021 vydalo MF zprávu o necelých 58 tisících provedených registrací, číslo je za původním očekáváním ministryně Aleny Schillerové.

Kolik činila platba za rok 2021?

Paušální daň pro OSVČ za rok 2021 činila zhruba pět a půl tisíce korun. Zahrnovala minimální daň z příjmů (sto korun měsíčně), ale také zdravotní pojistné v minimální výši (2 393 Kč) a minimální sociální pojistné, které bylo ještě navýšeno o 15 %. Přesná částka činila 5 469 Kč. Pozor, nabídka je připravena jen pro neplátce DPH, tedy OSVČ s obratem, jenž je maximálně jeden milion korun českých.

Platba pro rok 2022 ve znamení nárůstu

Zvyšuje se minimální mzda, ale také průměrná mzda. To znamená vyšší odvody pro OSVČ, nejen pokud platí minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojistném. Pro rok 2022 je paušální daň téměř na šesti tisících korunách, přesně činí 5 994 Kč. Opět jde o minimální částku za zdravotní pojistné, stokorunovou daň a minimální sociální pojistné plus 15 % navíc z této částky.