Výpočet hrubé mzdy, kalkulačka

Publikováno: 16.4.2021
Shutterstock - Kalkulačka Zdroj: Shutterstock - Kalkulačka

Platový výměr prozradí každému zaměstnanci, jak si od nového roku povede a v podstatě se dá z něho i hodně vyčíst. Platová třída, týdenní úvazek, příplatky a samozřejmě nechybí ani hrubá mzda. Je pravdou, že zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci běžně hrubou mzdu, tudíž ve většině případů ji každý zná. A nyní je podstatné to, že právě tuto domluvenou hodnotu, nikdo nedostane na účet, jelikož je nutné provést přepočet hrubé mzdy na čistou. To je poté částka, z které se může každý těšit v určený den na svém účtu a naložit s ní jak je nutné nebo potřebné.

Hrubá mzda se musí nejdříve pokrátit:

·         O daň z příjmu.

·         Sociální pojištění.

·         Zdravotní pojištění.

Není třeba být účetní, abyste se v těchto odvodech zorientovali. Stačí si najít odpovídající kalkulačku a do kolonek zapsat všechno potřebné. Dokonce to funguje i jaksi obráceně, kdy lze provést výpočet hrubé mzdy z čisté mzdy. Tyto kalkulačky fungují naprosto skvěle. Navíc kalkulačka hrubé mzdy zohlední i základní daňové slevy na poplatníka a mnohdy i další možnosti, které jsou rovněž důležité pro výpočty mzdy.

Letošní dárek

Každý má rád dárečky a zvláště když budou v podobě nějaké finanční hodnoty navíc. A nejedná se jen o nějaký jednorázový příspěvek. Od roku 2021 se plošně zvýší čisté mzdy a to díky zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka. Je bezpochyby, že každého potěší hrubá mzda. Výpočet na daňové kalkulačce, totiž bude pracovat pouze s touto položkou. Od hrubé mzdy se prakticky bude odvíjet vše ostatní. Navíc se ještě zrušilo omezení pro vyplácení ročního daňového bonusu, což je rovněž další milý přínos do rodinného rozpočtu.

Na druhou stranu je pravdou, že i když lze převést na kalkulačce čistá mzda na hrubou, tak stejně většinu národa bude zajímat, jaká částka přistane každý měsíc na účtu. Tudíž je samozřejmě zajímavější čistý příjem, s kterým poté každý bude nakládat podle vlastní potřeby.