Průměrná mzda v ČR a zahraničí

Publikováno: 16.4.2021
OSVČ paušály - výpočet čisté mzdy Zdroj: OSVČ paušály - výpočet čisté mzdy

Pokud bychom se zamysleli nad průměrnou mzdou, tak můžeme být překvapeni, že mnohé profese totiž na ni ani nedosáhnou. Tato mzda není jednotná, závisí na metodice výpočtu.

·         Může se počítat za plný úvazek bez přesčasů, odměn atd.

·         Nebo také může obsahovat úplně vše a poté je logické, že bude skutečně vyšší.

Covid zamíchal čísly

Některé profese i přes nepříznivou dobu stále vykazovaly slušné mzdy, jiné bohužel kvůli vládnímu opatření stanuly na likvidační hraně. Nic z toho neovlivnilo to, že se průměrná mzda 2021 zvýšila. Není ani tajemstvím, že je průměrná mzda Praha nejvyšší, ale podle té se průměrná hodnota naštěstí neměří. Pokud bychom se podívali na celkovou statistiku, tak průměrná mzda v ČR se zvýšila z 34 835 Kč na 35 441 Kč. Je ale také skutečností, že některé profese na ni nedosáhnou. Výpočet průměrné mzdy se výrazně liší nejen napříč Českou republikou, ale i v jiných státech.

Návštěva za hranicemi

Za prací do Německa jezdí poměrně dost Čechů a skutečně se jim to stále vyplatí. I zde průměrná mzda v Německu je rozdílná napříč profesemi, ale i tak je dostatečně vysoká a lákavá. Vývoj průměrné mzdy má zajistit všem pracujícím jistou motivaci. Například v roce 2021 tak dochází k dalšímu zvýšení minimální mzdy z 9,35 EUR na 9,50 EUR za hodinu. Tím to ale nebude rozhodně končit a od 1.7. se průměrná čistá mzda opět o něco navýší. Není divu, že porovnání mzdy v ČR a v blízkém Německu je velmi rozdílné, ačkoliv v Praze se dá rovněž velmi slušně vydělat.

Median mzdy zní zajímavě

Mnozí ani netuší, co takový median mzdy znamená. V podstatě se jedná o nějakou pomyslnou řadu, která je uprostřed nějakých statistik. Například když podnik seřadí všechny profese, tak každý zaměstnanec bude mít jiný příjem. Společně vytvoří celkovou část, která se vydělí a vznikne tak meidán.

V Praze bychom si podle něj špatně nežili, protože median mzda Praha v tabulkách dosahuje přes 42 989 Kč, avšak se jedná o zkreslenou extrémně vysokou hodnotu, než je průměrná mzda. Někdo je totiž schopen vydělat 70 000 Kč, ale někdo se musí spokojit s minimální mzdou. Medián mzdy 2021 se bude vyvíjet podle situace, jak se podaří obnovit činnosti, které v současné době mají problémy s existencí. Mediánová mzda je pouze orientační. Nicméně, jak se zdá, stále je na tom ČR lépe, než některé sousední státy a platí to i opačně. Průměrná mzda na Slovensku je 29 100 korun.  Češi rádi pracují i v Americe a opět se není čemu divit. Průměrná mzda v USA se pohybuje okolo 71 000 korun za měsíc. Ačkoliv i zde rozhoduje profese a zkušenosti v oboru.