Superhrubá mzda

Publikováno: 11.5.2019
Superhrubá mzda - výpočet čisté mzdy Zdroj: Superhrubá mzda - výpočet čisté mzdy

Pojem superhrubá mzda je v České republice stále poměrně nový. Platit začal v roce 2008 a byl součástí balíčku různých finančních reforem. Jedná se o takový typ mzdy, který můžeme označit i jako základ daně, ze kterého se následně vychází, když je počítána daň z příjmu fyzických osob. Obecně je superhrubá mzda označovaná jako celkový náklad zaměstnavatele, který na zaměstnance má. Laicky řečeno mu musí zaměstnanec vydělat alespoň tolik, kolik činí tato forma jeho mzdy. Jedině tak bude zaměstnavatel takzvaně na nule, nikoliv v mínusu.

Jak super hrubá mzda vzniká?

Super hrubá mzda vzniká jednoduchým výpočtem. Jejím základem je hrubá mzda, která se dnes běžně používá ve chvíli, kdy se mluví o odměnách za vykonanou práci. K této sumě se přičte 9 procent v podobě zdravotního pojištění a dále 25 procent v podobě sociálního pojištění. Tím je částka podstatně navýšena a vznikne její konečná hodnota. Právě z té se následně odvádí 15 procent daně z příjmů ze závislé činnosti.

Superhrubá mzda je na výplatních páskách

To, jaká je superhrubá mzda, si může zaměstnanec snadno zjistit i na své výplatní pásce. Tento pojem zde nemusí být vždy takto pojmenován, ale vzhledem k metodice výpočtu se jedná o tu nejvyšší sumu, která se na daném dokumentu nachází. Pro mnohé se stává zajímavou hodnotou porovnání rozdílu právě mezi super hrubou mzdou a mezi mzdou čistou. Tím lze zjistit, kolik tisíc i desítek tisíc skončí v kase státu.

O výpočet se stará zaměstnavatel

Veškeré výpočty, stejně jako i nezbytné povinné odvody jsou spojeny s prací zaměstnavatele. Ten je povinen vše nejenom správně dopočítat, ale zajistit i to, aby příslušné sumy odešly na správné účty státu. Zaměstnanec tak může na své výplatní pásce vidět, jak velká byla výše této mzdy, a s tím související informace o tom, jak velká byla jeho hrubá mzda, nebo jaká je výše jeho čisté mzdy.

Nejvyšší suma na pásce

Začátkem roku 2021 se mohl každý zaměstnanec rozloučit s nejvyšší účetní položkou, které se říkalo superhrubá mzda. Zrušení této mzdy přineslo do rodinného rozpočtu přece jenom finanční částku navíc. Je to celkem jednoduché, protože nyní se veškeré odvody budou vypočítávat pouze z hrubého příjmu.

Konec superhrubé mzdy jak se zdá potěšil každého zaměstnance. Otázkou je, jak dlouho se budeme radovat z navýšení mzdy, jelikož je možné, že se časem vrátí zpět, o čemž samozřejmě rozhodne vláda.